SAMSUN-ORDU-GİRESUN-TRABZON-RİZE-ARTVİN-GÜRCİSTAN BATUM

KARADENİZ-BATUM TURU

Tur Detay

Yeşilin her tonunu görebileceğimiz muhteşem bir KARADENİZ ve BATUM TURU! 
Bol horon ve Kemençe, bol oksijen, bol eğlenceli Karadeniz-Batum Turumuza katıl!!!

Gezi Planı

1.GÜN (ÜNYE-ORDU-BOZTEPE-TRABZON -AYASOFYA CAMİİ-SÜMELA MANASTIRI-SÜRMENE)

Siz değerli konuklarımızı yukarıdaki biniş noktalarından alarak Ünye-Ordu'ya doğru hareket ediyoruz. Yol üzerinde vereceğimiz (Ekstra) kahvaltı molasından sonra Karadeniz-Batum turumuza başlıyoruz..  Ünye ve Fatsa ilçelerinden geçerek Türkiye’nin en uzun tünellerinden biri olan Ordu Nefise Akçelik Tüneli’ni görüyoruz. Ardından eski ismi Kotyora olan Ordu’ya ulaşıyoruz. Dünya Fındık üretiminin %25’ini, Türkiye fındık üretiminin %51’ni tek başına karşılayan bu şehri tepeden izlemek için dileyen misafirlerle teleferik(ekstra) Boztepe’ye çıkıyoruz. Teleferik ile çıkarken, Taşbaşı Mahallesi’ndeki eski Rum ve Osmanlı evlerini, Taşbaşı Kilisesi’ni, Menekşe Sokağı ve Hacılar Yokuşu’nu panoramik olarak görüyoruz. Boztepe’den Ordu’yu izliyor, çay ve kahvelerimizi yudumluyoruz. Ardından Uzun Göl 'e geçiyoruz. Tarihi dokusu, kültürü ve coğrafi özellikleri açısından birçok zenginliği içinde barındıran bir bölge olmuştur. Dünya’nın en önemli biyolojik çeşitliliğine sahip olan Karadeniz ve Hazar Denize uzanan Kafkas Ekolojik Bölgesi içerisinde bulunan, eşsiz orman, yüksek dağ ve akarsu ekosistemlerine ev sahipliği yapmaktadır. Daha sonra AYASOFYA CAMİİ’ni görerek akşam yemeği için restorantımıza geçiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Yol üzerinde alınacaktır. (Ekstra)

Öğle Yemeği: Trabzon’da alınacaktır.(Ekstra)

Akşam Yemeği: Anlaşmalı Restorantımızda alıncaktır. (Tur ücretine dahildir.)

KONAKLAMA:SÜRMENE ÖZ-AY HOTEL 3*


2.GÜN (SÜRMENE- SÜRMENE BIÇAK-UZUNGÖL-ÇAY FABRİKASI)

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından erken saatlerde yola çıkıyoruz. Sümela Manastırını göreceğiz. Halk arasında Meryem Ana olarak bilinen Sümela Manastırı, ismini siyah anlamına gelen “melas” sözcüğünden aldığı bilinmektedir. Tarih boyunca Hıristiyanlık için oldukça önemli bir yere sahip olan Sümela Manastırını rehberimizin anlatımları eşliğinde geziyoruz. Daha sonra (VATAN ÇAY) fabrikasını gezip çayın nasıl işlendiği hakkında bilgi alıyoruz. Bir sonraki noktamız olan Sürmene bıçaklarını tanımak ve alışveriş yapabilmek için bıçak atölyesine doğru hareket ediyoruz. Burada geçmişten günümüze gelen el işçiliği bıçaklar hakkında bilgi alıp, alışverişlerimizi gerçekleştiriyoruz. Verilen serbest zaman sonrası otelimize doğru hareket ediyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

 

Sabah Kahvaltısı: Otel'de alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Sürmene'de alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Anlaşmalı Restorantımızda alıncaktır. (Tur ücretine dahildir.)

KONAKLAMA: SÜRMENE ÖZ-AY HOTEL 3*

3.GÜN (RİZE-AYDER YAYLASI-GELİNTÜLÜ ŞELALESİ-FIRTINA DERESİ-ÇAMLIHEMŞİN- ŞENYUVA-SEVDALUK KÖPRÜSÜ-PALOVİT ŞELALESİ-ZİLKALE-ARTVİN-HOPA)

Türkoğlu Tur ile Karadeniz Turunun 3. gününde sabah otelde alacağımız açık büfe kahvaltı sonrasında ZilkaleŞenyuva ve Muhteşem Palovit Şelalesini göreceğiz. Küçük Minibüslerle gerçekleştirilecek bu aktivite (Extra Ücretlidir.) İsteyen Misafirlerimiz katılabilirler. Transfer araçlarımıza geçiyoruz. Rize yaylalarına doğru tırmanışa geçeceğiz. Ayder Yaylası’na hareket ediyoruz. (Öğle yemeği Ayder yaylasında alınacaktır extra ücretlidir.) Ayder Yaylası’nda otobüsümüzden inerek, beyaz bir duvak gibi yüzlerce metreden süzülmesinden adını alan Gelin Tülü Şelalesi’ni görerek fotoğraflıyoruz. Ardından Ayder Yaylası’nda serbest zaman veriyoruz. Serbest zaman sırasında muhteşem manzara eşliğinde unutulmaz fotoğraflar çekebilirsiniz. Serbest zaman sonrası Çamlıhemşin Fırtına Deresi'nde Zıpline için duruyoruz. (Extra ücretlidir. Dileyen misafirlerimiz katılabilirler.) Eğlence sonrası Hopa'daki otelimize doğru yol alıyoruz. Akşam yemeği otelimizde olacaktır.

Sabah Kahvaltısı: Otel'de alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Ayder Yaylası'nda alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Otel'de alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

KONAKLAMA: SARP OTEL 4* 


4.GÜN (HOPA-GÜRCİSTAN-BATUMİ-GONİA-ÇORUH NEHRİ-PİAZZA MEYDANI-ASTRONOMİK SAAT KULESİ-AVRUPA MEYDANI-MEDEA HEYKELİ- POSEİDON ANITI-ÇAÇA KULESİ-LİMAN- ALİ İLE NİNO HEYKELİ-DÖNÜŞ

Karadeniz Turumuz son gününde(4.gün) Hopa'daki otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltının ardından, GÜRCİSTAN-BATUM' a doğru yola çıkıyoruz. Sarp Sınır Kapısında giriş işlemlerimizi tamamlayarak Gürcistan’a geçiyor ve bizleri bekleyen otobüsümüze binerek gezimize başlıyoruz. İlk olarak Hz. İsa’nın 12 Havarisinden biri olan St. Mathias’ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalan ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio (Apsaros) Kalesi’ni panoramik olarak görüyoruz. Batum şehir merkezine doğru devam ederken Erzurum’dan doğup Batum sınırlarına kadar gelen Çoruh Nehri’ni ve üzerinde bulunan eski Çoruh Köprüsü’nü göreceğiz. Batum Bulvarındaki yolculuğumuzda Sovyet Mimari üslubu ile inşa edilmiş binalar ve yeni inşa edilmiş olan Batum’u panoramik görerek şehir merkezine ulaşıyoruz.  Şehir merkezinde otobüsümüzden inerek yürüyüşümüze başlıyoruz. İlk olarak Osmanlı Döneminden kalan tek eser olan ve Laz ustalarının yaptığı muhteşem kapı süslemelerini de görebileceğimiz 1886 yılında yapılmış Orta Camii’ni görüyoruz.  Daha sonra mimarisi ile dikkat çeken St. Nicholas Kilisesi’ni görerek Avrupa şehir meydanlarını anımsatan Piazza Meydanına ulaşıyoruz. Batum için gezilecek yerlerin başında gelen Piazza Meydanı ilginç mimari yapıları ile küçük bir İtalyan Kenti gibi görünmektedir. Burada vereceğimiz fotoğraf molasının ardından Avrupa Meydanı’na doğru yürüyüş gerçekleştiriyoruz. Yürüyüşümüz sırasında Prag ve Venedik’te benzerlerine rastlanan Astronomik Saat Kulesini ve Ermeni Apostil Kilisesi’ni görerek Avrupa Meydanı’na giriş yapıyoruz. Avrupa Meydanı’nda yükselen, Kafkasların mitolojik yüzünü yansıtan Medea Heykelini görüp rehberimizden bilgiler aldıktan sonra Tiyatro Binası’nı görüyoruz. Ardından Yunan Tanrılarından biri olan Deniz Tanrısı Poseidon Heykeli’ni ve Çaça Kulesi olarak bilinen İzmir Saat Kulesinin kopyası olan saat kulesini görüyoruz. Daha sonra Batum Limanına ulaşarak aşkları filmlere konu olmuş Ali ile Nino Heykelini görüp rehberimizden hikayesini dinliyoruz. Ardından 130 metre yüksekliğinde olan Gürcü Alfabesinin ve insanının özgürlüğünü sembolize eden Alfabe Kulesini görüp, Batum Bulvarında serbest zaman veriyoruz. Serbest zamanımızın ardından Batum’a veda ederek Sarp Sınır Kapısı’na doğru yola çıkıyoruz. Türkiye’ye girerken DutyFree’den rehberimizin belirleyeceği zaman süresince alışveriş yapma imkanı bulabilirsiniz. Çıkış işlemlerimizi gerçekleştirdikten sonra otobüsümüze binerek dönüş yoluna geçiyoruz.

Sabah Kahvaltısı: Otel'de alınacaktır. Tur ücretine dahildir.

Öğle Yemeği: Batum'da alınacaktır. (Ekstra)

Akşam Yemeği: Dinlenme Tesisi üzerinde alınacaktır.(Ekstra)

NOT:

*Türkiye ile Gürcistan Devletleri arasında yapılan anlaşma gereği TC vatandaşları Batum’a üzerinde TC kimlik numarası bulunan nüfus cüzdanı ile geçiş yapabilmektedir.

*Nüfus Cüzdanı dışındaki kimlik kartları ile (ehliyet, kurum kimlikleri vs.) geçiş yapılamamaktadır.

*Ailesi ile birlikte (Anne ve babası aynı anda) seyahat etmeyecek olan 18 yaş altı misafirlerimizin Batum’a geçişleri için Noter’den onaylı Muvafakatname almaları gerekmektedir.

*Bebekler ve çocuklar da dahil olmak üzere kimliklerde fotoğraf olması zorunludur.

*Nüfus cüzdanlarının yıpranmamış olması ve 10 yıldan eski olmaması gerekmektedir.

*Resmi olarak 01.09.2020 tarihi itibari ile eski nüfus cüzdanları ile Batum’a geçiş sağlanamamaktadır.

Misafirlerimizin yanında TC nolu nüfus cüzdanını bulundurması zorunludur. 150 TL olan yurtdışı çıkış ücreti misafir tarafından ödenir.


TUR ÜCRETİNE DAHİL OLMAYAN HİZMETLER:

• Programda belirtilen ilk gün sabah kahvaltısı

• Programda belirtilen son gün akşam yemeği

• Tüm yemeklerde alınan içecekler

• Öğle yemekleri

• Yurt dışı çıkış harcı (Batum turu için)

• Ordu Boztepe teleferik ücreti

• Sümela Manastırı ring aracı ücreti

• Programda ekstra belirtilen tüm organizasyonlar

• Tüm Kişisel harcamalar

• Müze ve Ören Yeri giriş ücretleri (Belediye ve özel işletmeler için geçerlidir.)

• Müze Kart (Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı müzeler için geçerlidir.)

TUR ÜCRETİNE DAHİL OLAN HİZMETLER:

• Otellerde 3 gece konaklama

• Otellerde açık büfe 3 sabah kahvaltısı

• Otellerde açık büfe veya set menü 3 akşam yemeği

• Lüks araçlar ile ulaşım

• Programda belirtilen çevre gezileri

• Batum Turu ve Transferi

• Profesyonel rehberlik hizmeti

KARADENİZ-BATUM TURU
KARADENİZ-BATUM TURU
KARADENİZ-BATUM TURU
KARADENİZ-BATUM TURU
SAMSUN-ORDU-GİRESUN-TRABZON-RİZE-ARTVİN-GÜRCİSTAN BATUM
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Teknik Destek